Kytice 99 růží pro Hostivickou babičku

Každý čas vnímáme možná trochu jinak a čím je člověk starší může se mu zdát, že čas plyne podstatně rychleji. Najednou vidíme své blízké, jak jim šednou vlasy a někdy nás napadá kolik toho času ještě zbývá.
 hostivicka_babicka

99 růží pro babičku k narozeninám

Začátkem února jsem se koukala na Facebook. Nechtělo se mi ještě spát, tak jsem tupě zírala na příspěvky známých. Byla už skoro půlnoc, když jsem zahlédla výzvu pana režiséra Jiřího Stracha. Přál si udělat radost jedné Hostivické babičce k 99. narozeninám a prosil jeho fanoušky, aby této úžasné babičce poslali narozeninovou pohlednici. Před lety ji prý zemřel syn a tak zůstala na faře, kde se o ní krásně starali. Jeho příběh mě okamžitě oslovil. Bylo zrovna covidové období, což znamenalo zákaz návštěv. Představa stáří bez rodiny moje pocity ještě víc umocnily. Neváhala jsem ani minutu. Chtěla jsem babičce dopřát víc, než jen pohlednici.
 
Přála jsem si dát této babičce obrovskou květinu a samozřejmě 99 rudých růží v té největší velikosti. Ještě ten večer jsem napsala kamarádce Lucce Toufarové, která má malé květinářství u nás v obci. Byla nadšená a hned přemýšlela, jak to zrealizovat. Čas nás tlačil, protože babička měla narozeniny už za pár dnů a ani jedna z nás si nemohla dovolit zaplatit celou částku za kytici. Rozhodly jsme se poprosit sousedy o pomoc v naší obecní FB skupině. Někdy má člověk pocit, že je na Facebooku mrtvo, ale není! Ta blesková reakce, na naší prosbu o pomoc s nákupem růží pro babičku, byla ohromující. Ještě teď mám husí kůži, když si na to vzpomenu. 

Lidskost a empatie nás provázela skoro týden!

Bylo to překvapivé a neskutečně krásné, protože se u nás v obci dokázali někteří spojit a hlavně ukázat nesmírnou lidskost a empatii. Neváhali a přidali se k nám, aby udělali kyticí radost úplně cizí babičce. Díky těmto skvělým přátelům, známým a sousedům mohla Lucka obrovské růže zakoupit a ještě tentýž den uvázat do pugétu a k tomu navíc přichystat tašku plnou dárků pro faru.
 
Ráno v den narozenin jsme s Lucou nasedly do auta, abychom předaly obrovskou kytici a dárky panu režisérovi Jiřímu Strachovi a jeho paní Magdičce. Oba dva všem zúčastněným z celého srdce za babičku několikrát děkovali. Musím říct, že pan režisér a jeho paní oplývali neskutečnou pozitivní energií a člověk si díky nim a díky babičce uvědomil víc než kdy jindy, co je v životě opravdu důležité.
 
jiristrach_hostivickababicka

Babička z Hostivické fary sice oslavila 7. února 2022 úžasných 99 let a naší kytici růží dostala a podle informací jí dlouhou dobu hladila, ale ..... "Člověk plánuje, Bůh se směje"  .... v den jejích narozenin, kdy se babička těšila neskutečné náklonnosti od mnoha lidí, si jí pán Bůh povolal k sobě. Zemřela ve spánku a její odchod zaskočil úplně všechny. Příval radosti z dobrého skutku rázem vystřídal smutek.  
 
Babičce přišlo na faru 80 kg pohlednic a dopisů. V narozeninový den na ní myslelo obrovské množství lidí. Na tento den nikdy nezapomenu a vím, že nám všem babička zanechala úžasný odkaz.   
 
Děkuji všem přátelům a sousedům za jejich otevřená a vstřícná srdce a za to, že jsem mohla nápad zrealizovat. A hlavně musím poděkovat Lucce Toufarové, že do toho se mnou šla a vydržela ten náhlý příval dotazů a komentářů. Neustále se snažila odepisovat všem, kteří se chtěli zúčastnit, ale i těm, kteří měli starost, zda je tato akce v souladu se zákonem.
 
"Lucko, jsem ráda, že si to vydržela a věřím, že ti v paměti zůstane jen to dobré."
 

© Katka Dosko  |  srpen 2022 | Deník štěstí najdete na Facebooku